Четете и научавате. Четете, но не научавате. Не четете и не научавате. Всеки от нас е бил и в трите ситуации. Много хора ми споделиха, че им е трудно да трупат знания и умения сега – кой заради липса на фокус, кой заради стрес – ето няколко страхотни “хака”. На база на опита ми ви гарантирам, че ще ви е приятно да четете, ще научавате повече и ще сте за пример как се чете и научава.
Ето и конкретните стъпки, и потвърждавам, че мнооооого работят:
- Направете си списък с неща за четене в Google Keep, Notes, … – място, в което много лесно слагате готини статии, подкастове, книги за четене — всичко, на което попадате. Трябва да е лесно – като всеки навик.
- Направете си области, в които искате да се развивате. Те следва да са ви в областите, в които си записвате интересни неща за четен, курсове и включване в групи и т.н. 🙂
- Наградата е, че правите нещо страхотно за себе си. И ще усетите как това се засилва като прочитате все повече правилни неща. И то в момент, в който сте в състояние да ги осмислите. А не просто да ги прегледате или да отложите пак и пак.
- Когато имате време, или усетите, че не правите нещо особено смислено – обърнете се към списъка
- И на студентите, на които съм научен ръководител за бакалавърски и магистърски тези казвам – има състояние на:
- Планиране на структурата (правите си документ, в който пишете къде слагате списъците, какви области имате. Аз ползвам Google Keep)
- Търсене или попадане на яки неща (като има моменти, в които ви се чете теория, и такива в които ви се рови в даден сайт)
- Четене на конкретна тема
- Прехвърляне с ваши думи и по ваш начин полезните неща
- Структуриране и подобряване на структурата
- Правене на корекции в стил или граматика
- Празнуване на успехи (като прочетена книга или статия в дадена област).
- Имайте предвид, че ако давате сигнали какво ви е интересно и полезно, ще виждате повече такива неща в социалните мрежи. Така работят алгоритмите – за добро или за лошо. Захранете ги с добро. Можете да прочетете повече по темата в статията ми в списание Мениджър, където си говорим за това какво се случва с нашата реалност в света на дигиталните комуникации?
Чететене и научаването разбира се е навик. Много си съветвам да прочетете поредицата от свързани статии, които можете да прочетете, и от които можете да научите как да развието или надградите добрите си навици, или да “изтриете” лошите си навици.