2020 година беше различна, и много неочаквана.
Но краят й няма да е различен – всеки от нас ще си направи равносметка и ще планира 2021.
Ето и най-работещите подходи и техники, които съм открил за равносметка. Няма да ви учудя, че са изключително практични – могат лесно да бъдат осмислени, тествани и са ориентирани към обективно поведение. Избрах двата ми любими – WOW и KISS.
Коледното парти на Xplora – хибридно, но отново Human
Равносметката
Започваме с равносметката за 2020 – защото това са неща, които са се случили. Те са 0 или 1.
Най-хубавото на случилите се неща е, че са обективни.
Второто най-хубаво е, че вече са се случили и не можем да се върнем назад. В резултат на това няма смисъл да сме ненужно критични към самите нас, или обратното – да летим в облаците.
За равносметка съм открил два задължителни модела, и няколко допълващи, които обичам да ползвам.
Представям ви двата задължителни, които ползвам – WOW и KISS. Чак след това ви съветвам да правите планиране за 2021 🙂 За финал на статията съм оставил как да ползвате равносметката, за да имате лично вашите общовалидирни принципи, които ви правят успешни.
Имаше ли нещо, което беше WOW
С големия ми син тренираме в парка и виждаме в погледа на хората около нас, че сме за пример.
Концепцията за WOW (ЕХА на български език) е една от най-силните в социалната среда, в която съществуваме. Неслучайно това е ключова концепция в книгите Маркетинг 4.0 на Филип Котлър и Това е маркетинг на Сет Годин – и на двете книги препоръчвам послеслова, който съм написал към българските издания с приложими конкретни съвети как да ползвате подходите и техниките от двете книги.
WOW е страхотна концепция, която означава, че хората около нас са видели нещо, което е предизвикало това възклицание.
Втората причина да препоръчвам този подход е, че се научаваме да търсим WOW, и да го засилваме. Не е толкова лесно да направим WOW и затова е важно да можем да го засилваме.
И разбира се, и на първо място – WOW е нещо положително, така че задължително започнете с него.
С малкия ми син купуваме от Хиполенд ученически пособия на дечица, които са е неравнопоставено положение
Ето и конкретно равносметката ми за WOW нещата за 2020. Признавам, че много от тях бях забравил. Страхотно е да започнете равносметката със страхотните неща, които сте направили за близките си, за екипа си, за обществото, и за вас самите 🙂 А ако искате топ 5 съвета как да планирате 2021 – абонирайте се за бюлетина ми.
Личен анализ и равносметка за 2020
KISS
Моделът Keep/Improve/Start/Stop е най-приложият, който научих от моя eMBA в Американския университет в България. Моделът е приложим, както за конкретна организация, така и в определена област. Прилагаме го в дигитална агенция Xplora, в която съм управляващ съдружник, и това ни позволява да ставаме по-добри. Повече как да прилагате модела и конкретни примери как работи за агенцията можете да намерите в тази статия за Forbes Bulgaria. Прилагам KISS модела като преподавател, като родител, като съосновател на НПО. А ако искате да видите как ползвам модела за събития, в които съм водещ, модератор или лектор – можете да прочетете в блог поста по темата.
Какво прави едно събитие добро. А как едно събитие да е отлично за вас?
KISS концепцията е приложима и в комуникациите – около нас се случават ежедневно комуникации. Ако някой е вложил усилия да се подготви, или имат усещането, че прави добре нещата – съветвам ви задължително да направите KISS модел за този човек или тази компания. Повече как да прилагате концепцията можете да намерите в тази статия, която написах за Forbes Bulgaria.
Ето и конкретно моята равносметка по KISS модела за 2020.
Личен анализ и равносметка за 2020
Ще видите много неща, които бих запазил, но и много, които имам да подобрявам.
Малка част от градинката и фитнес зоната, която създадох в двора на кооперацията по време на извънредното положение.
Ще се радвам в коментар да споделите вашите WOW и KISS стъпки. Или поне част от тях. Можете да се вдъхновите от снимките, които сте споделяли през 2020 🙂
Ще се впечатлите колко много WOW неща сте направили, както и колко неща хората около вас биха ви казали да запазите.
Ако искате топ 5 съвета как да планирате 2021 – абонирайте се за бюлетина ми. Съветите, които ще ви изпратя са също много практични – лесно можете да ги осмислите, тествате и приложите.
За финал – как ни помага равносметката
Равносметката ни дава следните неща:
- Обективност, защото се основава на факти
- Възможност да открием работещите и неработещите за нас модели
- Възможност да надградим ключови наши нагласи и умения, т.нар.метапрограми
Няма как да направим равносметка без да използваме някакъв модел.
А това ни позволява да видим доколко познатите и най-вече използваните от за нас модели са приложими.
Пряко следствие от равносметката е, че проверяваме и валидираме принципите си. Принципите са ключова концепция, а книгата “Принципи” на Рей Далио е една от най-добрите книги за живота, бизнеса и всичко останало.
Убедил съм се, че именно принципите, които имаме ни правят успешни или ни затрудняват.
Затова и рядко ги актуализираме. За добро или за лошо – отнема доста време да интернализираме и надградим вече съществуващи принципи. Затова един по-формален процес много помага да имаме релевантни, адекватни и акуратни принципи, и да намираме рабоещи подходи. Правенето на равносметка ни позволява да видим дали имаме правилните принципи. И дали те отразяват правилно нашата реалност и дали имат нужда от корекция. Ето принципите, които следвам, и които са принципи и на malchev.net
Принципи на malchev.net
Ако сте се абонирали за бюлетина ми ще получите съвет как получите поне няколко WOW още през януари, как да “хакнете” навиците си и още няколко супер полезни съвет.